Ekonomi

New York ‘şehre giriş ücreti’ alacak

Emre ERGÜL

New York Amerika’da tarih yazıyor… Küresel finansın merkezi yakında “ülkede araba ile şehir merkezine giren herkesten ücret alınan ilk şehir” olacak. New Yorkluların gündemine oturan ve yıllardır tartışılan konuya Biden yönetimi de onay verdi ve çalışmalara başlandı.

CNN’in haberine göre trafik yoğunluğunu azaltmayı amaçlayan ve önümüzdeki baharda hayata geçecek uygulama için yakında resmi karar verilecek. Ve “Şehir Merkezi” veya “Aşağı Manhattan” olarak bilinen ve ülkenin finans merkezi olarak anılan şehrin en eski bölgesine giren araçlar bir bedel ödeyecek.

Nihai karar açıklanmadı. Ancak basına yansıyan haberlere göre trafik yoğunluğunun olduğu saate ve araçların büyüklüğüne göre merkeze girenler 9 ila 23 dolar (210 ila 538 TL) arasında bir ücret ödeyecek. . New York Valisi Kathy Hochul, “Bu uygulama New York şehrinin uzun vadeli başarısı için kritik öneme sahip” dedi. Sistemin New York’tan sonra ABD’nin diğer şehirlerine de yayılacağı konuşuluyor.

“Merkez para öder” sistemi 7 Avrupa şehrinde uygulanmaktadır: Londra ve Durham (İngiltere), Stockholm ve Göteborg (İsveç), Milano (İtalya), Znaym (Çek) ve Valletta (Malta). Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul için gündeme getirdi ve Londra’yı örnek verdi. Tüm dünya bu sistemi İngilizlerle ansa da uygulamanın arkasındaki fikir Uzak Doğu ülkelerinden biri olan Singapur’dur. Hatta İngilizler, yerel Londra belediye başkanlarının Singapur ziyaretleri sırasında gördükleri “Elektronik Ödeme Sistemi” üzerinde de bu fikri hayata geçirdiler.

“İstanbul’a girmenin bir bedeli olmalı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Mart’ta katıldığı bir televizyon programında İstanbul’da şehir merkezine girişin ücretli olması gerektiğine dikkat çekerek, “İstanbul’a girmenin bir bedeli olmalı” demişti. Giriş ücreti sistemi için 17 Şubat 2003’te uygulamaya başlayan İngiltere’nin başkenti Londra’yı gösterdi. Londra’da söz konusu bölge 8.8 kilometre çapında ve 19 kilometre uzunluğundaki Central Ring District… Günlük Bu alana giriş ücreti Pazartesiden Cumaya 07:00-18:00, hafta sonları 12:00-18:00 arasındadır. £15 (yaklaşık 350 pound).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu